Slezská Ostrava je na zimní údržbu dobře připravena

Z

ima už se začala projevovat nejen nízkými teplotami, ale i sněžením, což působí komplikace řidičům i chodcům. Silničáři tak už mají napilno a vysolili nejeden sypač. Ve Slezské Ostravě se o údržbu silnic a chodníků starají vlastní technické služby, které jsou na zimu dobře připraveny.

Ve Slezské Ostravě se odstraňování sněhu a námrazy na silnicích i chodnících řídí podle Operačního plánu zimní údržby, který je každý rok vylepšován. Tento městský obvod má tu výhodu, že má své Technické služby, které zimní údržbu zajišťují. 

Ondřej Slíva, místostarosta Slezské Ostravy (ANO):

„Je pro nás velkou výhodou, že můžeme využívat služeb Technických služeb Slezská Ostrava. Jiné obvody musejí soutěžit mezi firmami. Ti naši pracovníci už přesně ví kde, co a jak.“

Kromě průjezdnosti komunikací musí silničáři ze Slezské zajistit samozřejmě také schůdnost chodníků, cyklostezek, ale i schodišť a zastávek hromadné dopravy. Je také přesně stanoveno, kde se shrnuje, kde solí, kde se sype zdrsňovací materiál a kde se naopak solit nesmí.

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava:

„Máme prioritu 1, 2 a 3 a v tom operačním plánu je napsáno čím ošetřujeme, zda inertem nebo solíme.“ 

Silničáři se také musejí řídit lhůtami, dokdy musí být která komunikace sjízdná. Nejrychleji, a to do 4 hodin, jsou samozřejmě sjízdné silnice v I. pořadí, což jsou ty, po kterých jezdí hromadná doprava. Pak přicházejí na řadu ostatní. 

Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb Slezská Ostrava:

„Jsou to komunikace 2. a 3. třídy. Zjednodušeně jsou to komunikace, kde nejezdí hromadná doprava, ale jsou strategicky důležité, aby se například dostali občané do práce, děti do školy apod.“  

Technické služby také zajišťují dispečink, kde je možné případné problémy nahlásit na telefonním čísle 595 223 218. 

Více již v reportáži TV Polar: https://polar.cz/porady/slezskoostravsky-expres/slezskoostravsky-expres-28-11-2023-16-34