Personalistika současnosti

Moravskoslezský deník položil zástupcům několika regionálních zaměstnavatelů otázky z oblasti současné personalistiky:


odpovídá Ing. Jiřina Gáliková, předsedkyně představenstva Technických služeb, a.s. Slezská Ostrava

Jak se změnil váš přístup k zaměstnancům v období koronaviru?

Řekla bych, že náš přístup se nějak zásadně nezměnil. Již před obdobím koronaviru jsme se snažili o nastavení společnosti jako společnosti svobodné, tedy více liberální. Co se týká našich zaměstnanců, věřím v jejich samostatnost a soudržnost, která se v období koronaviru ještě více upevnila. Svoboda v práci vytváří optimální podmínky pro dosahování individuálních cílů a skupinového úspěchu. Myslím si, že náš zavedený systém a přístup má výrazný dopad na spokojenost zaměstnanců, jejich motivaci a tím pádem výkonnost, a to ve velké míře.
Samozřejmostí u nás je také férovost a spravedlivost. Nefunguje to tak, že by bylo s některými zaměstnanci zacházeno, jako že jsou „někdo“ a s některými, jakože jsou „nikdo“. Všichni něco znamenají, jsou důležitou součástí naší firmy a dáváme jim to najevo. Všichni jsou spolupracovníci v pravém slova smyslu, sdílejí stejnou vizi, za kterou jdou a ke které všichni přispívají. Všichni si také uvědomují, že bez kteréhokoli jejich kolegy by cesta za naší vizí byla mnohem těžší. Ať už jde o manažera, dělníka nebo uklízečku.

Jaké benefity nabízíte svým zaměstnancům v současné době?

V současné době mimo běžných benefitů, jako jsou stravenky, příspěvky na penzijní připojištění, 5 dnů dovolené navíc, služební mobilní telefony, příspěvky na dětské tábory, nabízíme také zaměstnanecké bezúročné půjčky na překonání tíživých situací, nebo menší bytové rekonstrukce. Zájem o tyto půjčky, právě v době pandemie, vysoce narostl. Tím, že lidé byli nuceni být více doma, tak rekonstruovali, nebo také z důvodu ztráty příjmu druhého partnera potřebovali peníze na překonání této tíživé situace. V období koronaviru jsme k benefitům přidali pro každého zaměstnance každý měsíc nárok na ochranné pomůcky. roušky a pak i respirátory. Nakoupili jsme také vitamíny pro zvýšení imunity. Zdraví našich lidí bylo a bude pro nás vždy na prvním místě.